# BC-AL-162609
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BC-AL-162609
- **Subcategory:** Boxes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bc-al-162609
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bc-al-162609#rfq
- **Features:** Sealing Gasket
- **Height:** 3.543" (90.00mm)
- **Material:** Metal, Aluminum
- **Ratings:** IP66, IP67, NEMA 4X,6
- **Size:** 10.236" L x 6.299" W (260.00mm x 160.00mm)