# BC-AL-061505
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BC-AL-061505
- **Manufacturer:** Boxco
- **Category:** Boxes, Enclosures, Racks
- **Subcategory:** Boxes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bc-al-061505
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bc-al-061505#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Gray
- **Container Type:** Box
- **Design:** Lift-Off Screw Cover
- **Features:** Sealing Gasket
- **Height:** 1.811" (46.00mm)
- **Material:** Metal, Aluminum
- **Ratings:** IP66, IP67, NEMA 4X,6
- **Size:** 5.906" L x 2.520" W (150.00mm x 64.00mm)