# BC-AGS-151507
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BC-AGS-151507
- **Manufacturer:** Boxco
- **Category:** Boxes, Enclosures, Racks
- **Subcategory:** Boxes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bc-ags-151507
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bc-ags-151507#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Light Gray
- **Container Type:** Box
- **Design:** Lift-Off Screw Cover
- **Features:** Sealing Gasket, Wall Mount
- **Height:** 2.953" (75.00mm)
- **Material:** Plastic, ABS
- **Material Flammability Rating:** UL94 HB
- **Ratings:** IP66, IP67, NEMA 4X,6, UL 508A
- **Size:** 5.906" L x 5.906" W (150.00mm x 150.00mm)