# BC-AGP-151509
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BC-AGP-151509
- **Manufacturer:** Boxco
- **Category:** Boxes, Enclosures, Racks
- **Subcategory:** Boxes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bc-agp-151509
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bc-agp-151509#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Light Gray
- **Container Type:** Box
- **Design:** Hinged Door, Stainless Steel Latch
- **Features:** Hinged, Latches, Lockable, Sealing Gasket
- **Height:** 3.543" (90.00mm)
- **Material:** Plastic, ABS
- **Material Flammability Rating:** UL94 HB
- **Ratings:** IP66, IP67, NEMA 4X,6
- **Size:** 5.906" L x 5.906" W (150.00mm x 150.00mm)
- **Thickness:** 0.126" (3.20mm)