# BC-2003-2-TR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BC-2003-2-TR
- **Manufacturer:** MPD (Memory Protection Devices)
- **Category:** Battery Products
- **Subcategory:** Battery Holders, Clips, Contacts
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bc-2003-2-tr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bc-2003-2-tr#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/BK/-9/12/BK-912DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/BC/-2/00/BC-2003-2-DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Battery Cell Size:** Coin, 20.0mm
- **Battery Series:** 2025, 2032
- **Battery Type, Function:** Coin Cell, Retainer
- **Height Above Board:** 0.140" (3.56mm)