# BAV70T216
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BAV70T216
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bav70t216
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bav70t216#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/MM/BZ/30/MMBZ30VALFHT116DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2.5 A @ 70 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (Max)
- **Reverse Recovery Time (trr):** 4 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** SSD3
- **Technology:** Standard
- **Voltage:** 1.25 V @ 150 mA