# BAS40-05-7-F-79
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BAS40-05-7-F-79
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bas40-05-7-f-79
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bas40-05-7-f-79#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/MM/BZ/27/MMBZ27VAL-FDIDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 200 nA @ 30 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Common Cathode
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Reverse Recovery Time (trr):** 5 ns
- **Speed:** Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
- **Supplier Device Package:** SOT-23-3
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 1 V @ 40 mA