# BAS40-04HMFHT116
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BAS40-04HMFHT116
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/bas40-04hmfht116
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/bas40-04hmfht116#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/MM/BZ/30/MMBZ30VALFHT116DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10 A @ 40 V
- **Diode Configuration:** 1 Pair Series Connection
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (Max)
- **Speed:** Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
- **Supplier Device Package:** SSD3
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 1 V @ 40 mA