# BA56-12SURKWA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BA56-12SURKWA
- **Manufacturer:** Kingbright
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ba56-12surkwa
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ba56-12surkwa#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red
- **Common Pin:** Common Anode
- **Current:** 20mA
- **Digit:** 0.56" (14.22mm)
- **Display Type:** 7-Segment
- **Millicandela Rating:** 73mcd
- **Number of Characters:** 3
- **Power Dissipation (Max):** 75mW
- **Size:** 1.480" H x 0.748" W x 0.319" D (37.60mm x 19.00mm x 8.10mm)
- **Voltage:** 1.95V