# BA SERIES-0.47" X 36YD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** BA SERIES-0.47" X 36YD
- **Manufacturer:** TapeCase
- **Category:** Tapes, Adhesives, Materials
- **Subcategory:** Tape
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ba-series-0-47-x-36yd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ba-series-0-47-x-36yd#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Adhesive:** Acrylic
- **Backing, Carrier:** Polyimide
- **Color:** Amber
- **Length:** 108' (32.9m) 36 yds
- **Tape Type:** Film
- **Thickness:** 0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
- **Usage:** Laminating
- **Width:** 0.47" (11.94mm)