# B84776M0010A000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B84776M0010A000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** AC Power Connectors
- **Subcategory:** Power Entry Modules (PEM)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b84776m0010a000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b84776m0010a000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/27/23/24/2723246-495-7411-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Accomodates a Fuse:** Yes (Fuse Not Included)
- **Approval Agency:** cUL, ENEC, UL
- **Connector Style:** IEC 320-C14
- **Connector Type:** Receptacle, Male Blades - Module
- **Current Rating:** 10A
- **Features:** Front or Rear Side Mount
- **Filter Type:** Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
- **Fuse Holder, Drawer:** Fuse Holder
- **Mounting Type:** Panel Mount, Flange
- **Number of Positions:** 3
- **Panel Cutout Dimensions:** Variable Size
- **Switch Features:** Switch On-Off
- **Termination:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)