# B84142J0250S081
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B84142J0250S081
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Power Line Filter Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b84142j0250s081
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b84142j0250s081#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Photovoltaic Inverter
- **Approval Agency:** cUR, UR
- **Configuration:** Two Stage
- **Current:** 250 A
- **Filter Type:** DC
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 100°C
- **Termination Style:** Terminal Post
- **Voltage:** 1000V (1kV)