# B82793C0253N201
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82793C0253N201
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82793c0253n201
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82793c0253n201#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/18/495-1869-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/18/495-1869-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 800mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 110mOhm (Typ)
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.189" (4.80mm)
- **Inductance @ Frequency:** 25 µH @ 100 kHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.280" L x 0.236" W (7.10mm x 6.00mm)
- **Voltage Rating:** 42V