# B82747F4602N001
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82747F4602N001
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82747f4602n001
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82747f4602n001#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** ENEC, VDE
- **Current Rating (Max):** 6A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 50mOhm (Typ)
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 1.575" (40.00mm)
- **Inductance @ Frequency:** 6 mH @ 10 kHz
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Lines:** 3
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 2.874" Dia (73.00mm)