# B82732F2801B001
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82732F2801B001
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82732f2801b001
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82732f2801b001#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/92/58/8692588-495-2771-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** ENEC, UR, VDE
- **Current Rating (Max):** 800mA
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 1.1Ohm (Typ)
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.531" (13.50mm)
- **Inductance @ Frequency:** 39 mH @ 10 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.965" L x 0.571" W (24.50mm x 14.50mm)
- **Voltage Rating:** 250V