# B82725A2802N001
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82725A2802N001
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82725a2802n001
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82725a2802n001#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/92/41/8692416-495-2758-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** ENEC, UR, VDE
- **Current Rating (Max):** 8A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 22mOhm (Typ)
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.984" (25.00mm)
- **Inductance @ Frequency:** 2.7 mH @ 10 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 1.732" L x 1.669" W (44.00mm x 42.40mm)
- **Voltage Rating:** 250V