# B82723A2402N001
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82723A2402N001
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82723a2402n001
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82723a2402n001#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/93/46/8693469-495-4398-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** ENEC, UR, VDE
- **Current Rating (Max):** 4A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 60mOhm (Typ)
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.661" (16.80mm)
- **Inductance @ Frequency:** 2.7 mH @ 10 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 1.102" L x 1.063" W (28.00mm x 27.00mm)
- **Voltage Rating:** 250V