# B82721K2132U030
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82721K2132U030
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82721k2132u030
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82721k2132u030#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/91/99/8691993-495-2736-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** ENEC, UR, VDE
- **Current Rating (Max):** 1.3A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 200mOhm
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 0.803" (20.40mm)
- **Inductance @ Frequency:** 65 µH @ 10 kHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Size:** 0.717" L x 0.520" W (18.20mm x 13.20mm)
- **Voltage Rating:** 250V