# B82559B7153A027
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82559B7153A027
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82559b7153a027
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82559b7153a027#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 22.9A
- **Current Rating (Amps):** 33 A
- **DC Resistance (DCR):** 1.92mOhm
- **Height:** 0.679" (17.25mm)
- **Inductance:** 15 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 1.094" L x 1.016" W (27.80mm x 25.80mm)
- **Tolerance:** ±10%