# B82559B7103A019
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82559B7103A019
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82559b7103a019
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82559b7103a019#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 15.8A
- **Current Rating (Amps):** 11.7 A
- **DC Resistance (DCR):** 8.8mOhm
- **Height:** 0.315" (8.00mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.783" L x 0.728" W (19.90mm x 18.50mm)
- **Tolerance:** ±10%