# B82559B5472A019
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82559B5472A019
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82559b5472a019
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82559b5472a019#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 25.5A
- **Current Rating (Amps):** 25.1 A
- **DC Resistance (DCR):** 2.25mOhm
- **Height:** 0.417" (10.60mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.783" L x 0.728" W (19.90mm x 18.50mm)
- **Tolerance:** ±10%