# B82559B4222A016
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82559B4222A016
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82559b4222a016
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82559b4222a016#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 37.3A
- **Current Rating (Amps):** 26.8 A
- **DC Resistance (DCR):** 1.8mOhm
- **Height:** 0.372" (9.45mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.681" L x 0.650" W (17.30mm x 16.50mm)
- **Tolerance:** ±10%