# B82559A7103A019
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82559A7103A019
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82559a7103a019
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82559a7103a019#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/74/495-7413-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/74/495-7413-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 12.7A
- **DC Resistance (DCR):** 9.55mOhm Max
- **Frequency:** 2MHz
- **Height:** 0.358" (9.10mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.807" L x 0.807" W (20.50mm x 20.50mm)
- **Tolerance:** ±10%