# B82559A6792A025
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82559A6792A025
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82559a6792a025
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82559a6792a025#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/91/99/64/9199642-495-76075-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 26A
- **DC Resistance (DCR):** 2mOhm
- **Height:** 0.506" (12.85mm)
- **Inductance:** 7.9 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.996" L x 0.925" W (25.30mm x 23.50mm)
- **Tolerance:** ±7%