# B82559A5472A016
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82559A5472A016
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82559a5472a016
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82559a5472a016#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/75/495-75389-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 18.6A
- **Current Rating (Amps):** 17 A
- **DC Resistance (DCR):** 2.6mOhm Max
- **Height:** 0.406" (10.30mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.736" L x 0.681" W (18.70mm x 17.30mm)
- **Tolerance:** ±10%