# B82559A5332A020
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82559A5332A020
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82559a5332a020
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82559a5332a020#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/59/495-5975-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/57/495-5715-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 34A
- **DC Resistance (DCR):** 1.5mOhm Max
- **Height:** 0.571" (14.50mm)
- **Inductance:** 3.3 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.878" L x 0.866" W (22.30mm x 22.00mm)
- **Tolerance:** ±10%