# B82559A4222A024
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82559A4222A024
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82559a4222a024
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82559a4222a024#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 67.9A
- **Current Rating (Amps):** 44.9 A
- **DC Resistance (DCR):** 0.85mOhm
- **Height:** 0.618" (15.70mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.972" L x 0.898" W (24.70mm x 22.80mm)
- **Tolerance:** ±10%