# B82559A0303A024
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82559A0303A024
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82559a0303a024
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82559a0303a024#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 15.7A
- **Current Rating (Amps):** 22.9 A
- **DC Resistance (DCR):** 3.6mOhm
- **Height:** 0.839" (21.30mm)
- **Inductance:** 30 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.972" L x 0.898" W (24.70mm x 22.80mm)
- **Tolerance:** ±10%