# B82559A0302A013
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82559A0302A013
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82559a0302a013
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82559a0302a013#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/18/495-1863-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/18/495-1863-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 13A
- **Current Rating (Amps):** 13 A
- **DC Resistance (DCR):** 4mOhm
- **Height:** 0.195" (4.95mm)
- **Inductance:** 3 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 130°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.512" L x 0.421" W (13.00mm x 10.70mm)
- **Tolerance:** ±10%