# B82504WA16
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82504WA16
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Common Mode Chokes
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82504wa16
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82504wa16#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/86/98/98/8698981-495-5713-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 16A
- **DC Resistance (DCR) (Max):** 19mOhm (Typ)
- **Filter Type:** Power Line
- **Height (Max):** 1.457" (37.00mm)
- **Inductance @ Frequency:** 120 µH @ 100 kHz
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Lines:** 2
- **Size:** 3.071" L x 1.102" W (78.00mm x 28.00mm)
- **Voltage Rating:** 500V