# B82500C0000A010
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82500C0000A010
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82500c0000a010
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82500c0000a010#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/91/80/98/9180989-495-75346-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 2 A
- **DC Resistance (DCR):** 150mOhm
- **Frequency:** 5.8MHz
- **Inductance:** 120 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.394" Dia x 1.260" L (10.00mm x 32.00mm)
- **Tolerance:** ±20%