# B82498F3560J000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82498F3560J000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82498f3560j000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82498f3560j000#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/18/495-1854-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/20/495-2041-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 600 mA
- **DC Resistance (DCR):** 140mOhm Max
- **Frequency:** 1.7GHz
- **Height:** 0.055" (1.40mm)
- **Inductance:** 56 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 60 @ 500MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.091" L x 0.067" W (2.30mm x 1.70mm)
- **Supplier Device Package:** 0805 (2012 Metric)
- **Tolerance:** ±5%