# B82498F3100G001
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82498F3100G001
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82498f3100g001
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82498f3100g001#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/75/495-75359-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 700 mA
- **DC Resistance (DCR):** 90mOhm Max
- **Frequency:** 5GHz
- **Height:** 0.055" (1.40mm)
- **Inductance:** 10 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 50 @ 500MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.091" L x 0.067" W (2.30mm x 1.70mm)
- **Supplier Device Package:** 0805 (2012 Metric)
- **Tolerance:** ±2%