# B82496C3820J000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82496C3820J000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82496c3820j000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82496c3820j000#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/20/495-2033-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/34/495-3413-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 220 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.5Ohm Max
- **Frequency:** 2GHz
- **Height:** 0.035" (0.90mm)
- **Inductance:** 82 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Q @ Freq:** 14 @ 100MHz
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Supplier Device Package:** 0603 (1608 Metric)
- **Tolerance:** ±5%