# B82496C3120J000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82496C3120J000
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82496c3120j000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82496c3120j000#rfq
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 450 mA
- **DC Resistance (DCR):** 350mOhm Max
- **Frequency:** 5GHz
- **Height:** 0.035" (0.90mm)
- **Inductance:** 12 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Q @ Freq:** 14 @ 100MHz
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Supplier Device Package:** 0603 (1608 Metric)
- **Tolerance:** ±5%