# B82479A1224M000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82479A1224M000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82479a1224m000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82479a1224m000#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/27/495-2705-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/27/495-2705-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2.4A
- **Current Rating (Amps):** 1.2 A
- **DC Resistance (DCR):** 380mOhm Max
- **Height:** 0.280" (7.11mm)
- **Inductance:** 220 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.730" L x 0.600" W (18.54mm x 15.24mm)
- **Tolerance:** ±20%