# B82477R4821M100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82477R4821M100
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82477r4821m100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82477r4821m100#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/45/495-4547-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/45/495-4547-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 27A
- **Current Rating (Amps):** 11.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 5mOhm Max
- **Height:** 0.335" (8.50mm)
- **Inductance:** 820 nH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
- **Tolerance:** ±20%