# B82477P2473M000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82477P2473M000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82477p2473m000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82477p2473m000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.9A
- **Current Rating (Amps):** 2.4 A
- **DC Resistance (DCR):** 70mOhm Max
- **Height:** 0.256" (6.50mm)
- **Inductance:** 47 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
- **Tolerance:** ±20%