# B82477G4223M000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82477G4223M000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82477g4223m000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82477g4223m000#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/56/495-5688-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/56/495-5688-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 4.25A
- **Current Rating (Amps):** 3.6 A
- **DC Resistance (DCR):** 38mOhm Max
- **Height:** 0.236" (6.00mm)
- **Inductance:** 22 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.484" L x 0.484" W (12.30mm x 12.30mm)
- **Tolerance:** ±20%