# B82476B1153M100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82476B1153M100
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82476b1153m100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82476b1153m100#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/58/495-5826-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/58/495-5831-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3A
- **Current Rating (Amps):** 3.4 A
- **DC Resistance (DCR):** 40mOhm Max
- **Height:** 0.200" (5.08mm)
- **Inductance:** 15 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
- **Tolerance:** ±20%