# B82475A1473K000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82475A1473K000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82475a1473k000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82475a1473k000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.35A
- **Current Rating (Amps):** 1.28 A
- **DC Resistance (DCR):** 170mOhm Max
- **Height:** 0.228" (5.80mm)
- **Inductance:** 47 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.409" L x 0.370" W (10.40mm x 9.40mm)
- **Tolerance:** ±10%