# B82473M1154K000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82473M1154K000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82473m1154k000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82473m1154k000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 650mA
- **Current Rating (Amps):** 580 mA
- **DC Resistance (DCR):** 640mOhm Max
- **Height:** 0.217" (5.50mm)
- **Inductance:** 150 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -50°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.327" L x 0.287" W (8.30mm x 7.30mm)
- **Tolerance:** ±10%