# B82472G6103M000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82472G6103M000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82472g6103m000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82472g6103m000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/75/495-75338-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.4A
- **Current Rating (Amps):** 1.9 A
- **DC Resistance (DCR):** 53mOhm Max
- **Height:** 0.177" (4.50mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
- **Tolerance:** ±20%