# B82471A1104K000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82471A1104K000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82471a1104k000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82471a1104k000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 600mA
- **Current Rating (Amps):** 520 mA
- **DC Resistance (DCR):** 700mOhm Max
- **Height:** 0.193" (4.90mm)
- **Inductance:** 100 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.240" L x 0.220" W (6.10mm x 5.60mm)
- **Tolerance:** ±10%