# B82462G4682M000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82462G4682M000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82462g4682m000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82462g4682m000#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/19/495-1996-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/19/495-1996-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.5A
- **Current Rating (Amps):** 1.65 A
- **DC Resistance (DCR):** 50mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 6.8 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.248" L x 0.248" W (6.30mm x 6.30mm)
- **Tolerance:** ±20%