# B82462A4683K000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82462A4683K000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82462a4683k000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82462a4683k000#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/56/495-5661-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/56/495-5661-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 690mA
- **Current Rating (Amps):** 430 mA
- **DC Resistance (DCR):** 860mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 68 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
- **Tolerance:** ±10%