# B82442T1333K050
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82442T1333K050
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82442t1333k050
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82442t1333k050#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/56/495-5656-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/56/495-5656-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.38A
- **Current Rating (Amps):** 840 mA
- **DC Resistance (DCR):** 360mOhm Max
- **Frequency:** 11MHz
- **Height:** 0.209" (5.30mm)
- **Inductance:** 33 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 15 @ 2.52MHz
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
- **Supplier Device Package:** 2220 (5650 Metric)
- **Tolerance:** ±10%