# B82442A1305A500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82442A1305A500
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82442a1305a500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82442a1305a500#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 45 mA
- **DC Resistance (DCR):** 45Ohm Max
- **Frequency:** 900kHz
- **Height:** 0.209" (5.30mm)
- **Inductance:** 3.05 mH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Q @ Freq:** 8 @ 16kHz
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
- **Tolerance:** Â±3%