# B82432T1683K000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82432T1683K000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82432t1683k000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82432t1683k000#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/17/495-1753-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/17/495-1753-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 250 mA
- **DC Resistance (DCR):** 2.5Ohm Max
- **Frequency:** 8MHz
- **Height:** 0.134" (3.40mm)
- **Inductance:** 68 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Q @ Freq:** 10 @ 2.52MHz
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
- **Supplier Device Package:** 1812 (4532 Metric)
- **Tolerance:** ±10%