# B82422H1472K100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B82422H1472K100
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b82422h1472k100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b82422h1472k100#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/17/495-1723-1-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/76/495-76350-1-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 430 mA
- **DC Resistance (DCR):** 480mOhm Max
- **Frequency:** 46MHz
- **Height:** 0.083" (2.10mm)
- **Inductance:** 4.7 ÂµH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Q @ Freq:** 10 @ 2.52MHz
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Supplier Device Package:** 1210 (3225 Metric)
- **Tolerance:** Â±10%